Rotvajler: silná osobnost se srdcem ochranáře

Hlídali stáda a statky, stejně tak zvládnou ochránit i vás a vaši rodinu. Rotvajleři jsou oblíbení pro svou loajálnost i inteligenci a je pro ně samozřejmé, že si velmi váží svých majitelů. Nejsou to ale psi pro každého. Budou se hodit právě k vám? 

rotvajler

Ochránce za každých okolností

Rotvajleři byli původně vyšlechtěni jako ovčáčtí psi, později se ale stali oblíbenými hlídacími psy. Důvodem je jejich inteligence a vrozených ochranářský instinkt. Toto plemeno vyniká velkou oddaností vůči svému páníčkovi a celé rodině a pokud hledáte psa s velkou osobností a silným charakterem, je to právě rotvajler. 

Ale jak asi tušíte, jejich stinnou stránkou může být agresivita. Té se dá zabránit včasnou socializací a důslednou a zodpovědnou výchovou. Bez pravidelného cvičení a dostatečné fyzické i mentální aktivity se neobejdete a jedině tak zajistíte, že budete mít doma šťastného a zdravého rotvajlera.  

Vzhled, který vzbuzuje respekt

Silní, svalnatí a neuvěřitelně důstojní, to jsou rotvajleři. V kohoutku mohou dosahovat až výšky 70 cm a váha se může dostat i na 60 kg. Typická je pro ně krátká a lesklá srst černé nebo hnědé barvy. Poznáte je podle krátkého a svalnatého krku, široké hrudi a silných nohou. Charakteristický je i tvar hlavy s masivní čelistí a mandlovýma očima. 

Obecně jsou rotvajleři označováni za zdravé a odolné psy. Pokud trpí zdravotními komplikacemi, může se jednat o obezitu v důsledku nedostatečného pohybu. Aktivitu lze podpořit také volbou vhodných granulí pro psy. Někdy mohou také trpět dysplazií kyčelního kloubu, což je častý problém velkých plemen. 

Klíčové informace

Velikost

velká

Váha

35–60 kg

Délka života

8–10⁠ let

Srst

krátká 

Povaha

inteligentní, ochranářská, oddaná

Nároky na pohyb

vysoký