Sibiřský husky jako vytrvalé, nezávislé a pracovité plemeno

Jak napovídá pojmenování plemene, sibiřský husky byl původně využíván jako tažný pes na chladné Sibiři. Z toho pramení jeho neuvěřitelné odhodlání a vytrvalost, díky čemuž zvládá i extrémní podmínky – vždyť umí pracovat i v minus 50 °C. Zároveň jej jeho původ předurčil ke schopnosti spolupracovat s lidmi a vytvářet si s nimi silná pouta. Ale při jeho výchově na vás čeká i pár nástrah, které je dobré zvážit. 

sibirsky-husky

Husky není pro každého

Ačkoliv je stále husky využíván i jako závodní pes, stal se oblíbeným společníkem v mnoha rodinách. Získá si vás svou vysokou inteligencí a dobrou pamětí, díky které se dobře cvičí. Avšak dá to zabrat. Toto plemeno má tendenci dávat najevo svou nezávislost, navíc vás trénink bude stát velké množství energie i času. 

Huskyho vzhledem k jeho původnímu účelu není snadné unavit a potřebuje opravdu spoustu pohybu i mentální stimulace (ocení tak granule pro aktivní psy). Hodí se proto pouze pro osoby, které jsou připravené se svému chlupáčovi věnovat. Odměnou bude oddaný a přátelský společník. V opačném případě ale narazíte na jeho nedisciplinovanost a destruktivní chování.

Ztělesnění síly a elegance

Toto středně velké plemeno vyniká silným a svalnatým tělem, které jej předurčuje k jeho rychlosti a vytrvalosti. Je pokryté hustou srstí, díky níž skvěle odolává i velmi chladným podmínkám. Může mít mnoho barev, od čistě bílé přes černou a hnědou až po šedou se stříbřitým leskem. Vyžaduje ale také intenzivní péči, abyste předešli zdravotním komplikacím. Typickým znakem sibiřských husky jsou i vztyčené trojúhelníkovité uši a hnědé či modré oči. Výjimečné nejsou ani případy, kdy má každé oko jinou barvu.  

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

16–27 kg

Délka života

12–15 let

Srst

střední

Povaha

aktivní, nezávislá, inteligentní

Nároky na pohyb

vysoké