Bernský salašnický pes: mírumilovný obr z hor

Bernští salašničtí psi pocházejí z Bernských Alp ve Švýcarsku. Původně byli chováni jako pastevecké a pracovní plemeno. Střežili dobytek, tahali vozy s nákladem a představovali společníky pro horské průvodce. Dnes je z nich už také rodinný kamarád oblíbený pro svou dobráckou povahu a majestátní vzhled. 

bernsky-salasnicky-pes

Bernští salašničtí psi: mazlové i dobrodruzi

Vzhled někdy klame, ale v případě bernských salašnických psů to neplatí. Pokud na vás působí jako huňatí mazlové, nemýlíte se. Jedná se o velmi přátelské a milující plemeno, které vyniká klidem, a hodí se tak i do rodin s dětmi nebo i kočkami. Tito psi jsou také rozenými ochranáři a svým majitelům jsou neuvěřitelně oddaní. Zároveň ale vynikají skvělou fyzickou kondicí a vysokou aktivitou. Snadno se učí nové věci a stále jsou tak využívání i jako pracovní psi v záchranářství, hodí se i pro nejrůznější psí sporty. Nadšeně vás budou doprovázet na horských túrách nebo běhat vedle vašeho kola. Zbožňují dobrodružství a objevování nových míst. 

Plyšoví obři

Bernští salašničtí psi patří k velkým a robustním plemenům s rysy typickými pro horské psy. Mají dlouhé tělo, silné zadní končetiny a osvalenou hruď. Mohou být vysocí až 70 cm a vážit i 50 kg. Mají delší, hladkou a rovnou srst, která jim dodává “plyšový” vzhled. Má tři základní barvy – černou, bílou a hnědou. Černá dominuje na hřbetě a ocasu, hnědá na hlavě a nohách a bílá pak na hrudi, krku a končetinách. Charakteristické jsou také velké uši, kulaté tmavé oči a široký černý čenich. 

Nezřídka se však u těchto chlupáčů objevují zdravotní komplikace, jako je dysplazie kyčelního kloubu. Proto je zapotřebí už od štěněte věnovat pozornost vhodné výživě a péči. Zvolte granule pro velké psy a nezapomínejte na pravidelné veterinární kontroly. 

Klíčové informace

Velikost

velká

Váha

36–50 kg

Délka života

6–8 let

Srst

polodlouhá

Povaha

mírná, oddaná, přátelská

Nároky na pohyb

střední