8+ mýtů kolem krmení psů a stravy

Nejčastější mýty kolem krmení

Češi jsou bezesporu známí svou láskou ke psům. V našich domácnostech žije přibližně 2 miliony psů různých velikostí a plemen, což nás v evropském srovnání dává na první místo. Počet psů v našich domácnostech navíc vzrostl v době pandemie COVID-19, a to až o 15 %.

Všichni páníčci si přejít mít zdravého a šťastného pejska. Avšak cesta ke spokojenému psovi začíná nejen láskou, ale také vhodným stravováním. Okolo psů a jejich výživy koluje mnoho mýtů. Pojďte se podívat na tyto mýty blíže a zjistit, co je pravda a co ne.

1. MÝTUS: Kosti do psího jídelníčku nepatří

Mezi časté mýty patří ten ohledně krmení kostmi. Obecně se věří, že by psi neměli dostávat kosti, což není úplně pravda. Kosti psům nevadí, ale je důležité vybírat vhodné druhy.

Podávání větších syrových kostí, jako jsou kosti s masem nebo zbytky masa z řeznictví, není pro psy problém, pokud splňují dvě podmínky. Musí být dostatečně velké, aby se pes nedusil, a měly by být syrové. Vaření nebo pečení může narušit jejich strukturu a způsobit problémy. Vařené kosti se totiž snadno lámou a mohou psovi způsobit potíže při polykání.

Můžete také zakoupit velké hovězí kosti, které budou pro psa zábavou a pamlskem zároveň. Ale pamatujte, že kosti nejsou plnohodnotným jídlem pro psy, spíše jsou vhodné jako občasný doplněk.

kosti-jidelnicek

 

2. MÝTUS: Krmení jednou denně

Tento mýtus zřejmě platil dříve, dnes už to není doporučováno. Ideální je krmit čtyřnohého kamaráda 2x denně, tedy ráno a večer. Je to vhodné pro jeho trávicí trakt a předcházíte tím nebezpečné torzi (přetočení) žaludku. Štěňata se krmí na začátku asi 6x za den, postupně se krmení snižuje.

3. MÝTUS: Pes by neměl jíst superpotraviny

Nedávno se začal šířit mýtus ohledně superpotravin v psím krmivu. Tyto superpotraviny jsou však součástí receptur prémiových značek a mají své oprávněné místo v psím jídelníčku.

Občas se lidé obávají, že superpotraviny mohou omezit obsah masa ve stravě psa, ale ve skutečnosti tomu tak není. Superpotraviny, jako je červená řepa, rakytník a brusinky, jsou obsaženy v krmivech v malém množství a rozhodně ne na úkor masa. Naopak přinášejí důležité živiny, antioxidanty, vitamíny, minerály a vlákninu, které podporují zdravé trávení, imunitu, zdraví kostí a kloubů.

4. MÝTUS: Psí krmivo obsahuje nekvalitní maso

Každý, kdo chová psa, jistě slyšel o starém mýtu, že psí krmivo obsahuje nekvalitní maso nebo dokonce zbytky zvířat nebo rozemleté kosti. Ačkoli nemůžeme úplně vyloučit, že se to v minulosti někde dělo, zejména v Asii, tento postup rozhodně není běžným standardem na trhu s psími krmivy.

Doporučuje se nakupovat pouze od osvědčených značek, které vyrábí své produkty v České republice nebo v zemích Evropské unie a mohou garantovat skutečný obsah kvalitního masa nebo proteinů živočišného původu. U těchto osvědčených značek se používá maso, které je schválené pro lidskou konzumaci, což je zárukou vysoké kvality.

maso-mýtus-krmení

5. MÝTUS: Nejlepší pro psa je domácí strava

Rozhodnout, zda se spoléhat na běžná psí krmiva ve formě granulí a kapsiček, nebo zvolit domácí přípravu krmiva, je na vás.

Kromě finančního hlediska, které může být u domácího stravování psa vyšší, čeká na nezkušené chovatele několik komplikací. Je třeba správně nastavit množství potravy, zajistit vyváženost a různorodost stravy a mít na paměti riziko kontaminace masa pro psa, buď před jeho zpracováním nebo dokonce v lednici či mrazáku.

Na trhu nyní existují skutečně kvalitní psí krmiva s ověřenými recepturami, které jsou pečlivě vyvážené pro optimální poměr masa, proteinů, živočišných složek a superpotravin.

6. MÝTUS: Vepřové maso není vhodné

Mnoho pejskařů si myslí, že vepřové není pro psa vhodné. Vepřové maso není ideální pro všechny pejsky, je totiž poměrně tučné. Neměli by ho jíst psi, kteří jsou starší nebo trpí nadváhou. V přiměřeném množství si ho mohou dopřát psi, kteří těžce fyzicky pracují a potřebují energii.

7. MÝTUS: Olizování omítky značí nedostatek vápníku

Olizování omítky neznamená, že pejskovi chybí vápník. Obvykle se zkrátka jen nudí. Není proto nutné hned měnit krmivo ani přidávat vitamíny. Dalším důvodem může být „pálení žáhy“, chlupáč se pokouší zmírnit překyselení žaludku.

8. MÝTUS: Rozmanitá strava

Mnoho lidí se domnívá, že pejsci potřebují pestrý jídelníček, ale tím je můžete rozmazlit, že jsou pak vybíraví. Podstatná je vyvážená a kompletní strava. Dbejte na kvalitní složení granulí. Granule jednou a 3-4 měsíce obměňte, tak předejdete alergickým reakcím. Vyměňte recepturu, například místo kuřecích granulí zvolte hovězí.

Mýty o BARF krmivu

BARF strava podléhá mnoha mýtům, většina z nich však vůbec není pravdivá.

  1. Syrové maso způsobuje agresivitu – nic takového nebylo nikdy prokázáno.

  2. BARF krmivo je drahé – naopak syrová strava může vyjít ještě výhodněji než granule. Psovi totiž budete dávat kosti, šlachy, ořezy či vnitřnosti, které nejsou příliš drahé, někteří řezníci tyto věci dávají i zdarma.

  3. Salmonela ze syrového masa – psí tělo je stvořeno tak, že dokáže zabránit množení škodlivých bakterií v těle, samozřejmě ale vždy dodržujte hygienu, nebo maso zamrazte, čímž zničíte bakterie.

  4. Syrová strava není tak vyvážená jako granule- v granulích nejsou živé laktobacily a trávicí enzymy. BARF krmivo musí být rozmanité, takže dávejte pejskovi různé druhy masa, kostí i zeleninu.

  5. Časová náročnost- příprava může být delší než pouze nasypat granule do misky, koupit ale můžete už rovnou mražené BARF krmivo.

  6. Kosti jsou pro psa nebezpečné - kosti podávejte pouze syrové, nikdy ne vařené. Nevhodné jsou kosti zvěřiny či králíka, ty se snadno lámou.

  7. BARF strava není vhodná pro malá plemena - i malí psi mohou jíst syrovou stravu, pouze je nutné maso nakrájet a kosti podávat spíše drcené nebo též menší kousky.

myty-kolem-krmeni-psa

Největší chyby při krmení pejska

Společné jídlo

Psi vyjadřují touhu očima, když chtějí něco z našeho stolu, dělají tzv. „psí oči“. Nekrmte pejska takto, protože ho tím rozmazlujete. Navíc mu dáváte nesprávný signál o jeho postavení v rodině. Je nepříjemné, když pes žadoní u cizích lidí, například v restauraci. Zbytky jídla dejte psu až poté, co všichni dojí a odejdou od stolu.

Opatrně s přidáváním lidského jídla, pes může začít odmítat granule. Nedávejte mu jídlo dříve, než se sami najíte. Vychovávejte ho, aby respektoval své podřízené postavení ve „smečce".

Nepravidelnost

Doporučuje se krmit psa denně ve stejnou dobu. Pokud chlupáč nedojí jídlo, odeberte mu misku a vraťte ji až při dalším obvyklém krmení, například večer. Je výhodné buď krmit dospělého psa jednou denně, nebo rozdělit denní dávku na dvě porce.

Překrmování

Jestliže pejskem nesní granule, nedávejte mu nic jiného. Je schopný toho sníst hodně, ale důležité je dávat správnou krmnou dávku, jinak bude mít problémy s obezitou. Nepřehánějte to ani s pamlsky.

Vařené jídlo

Kvalitní granule obsahují vše, co zvíře potřebuje. Samozřejmě občas mu můžete něčím přilepšit, ale není to nutné. Kosti nikdy nedávejte vařené, pouze syrové.

Krmení před procházkou

Po krmení potřebuje pejsek odpočívat. Jídlo mu proto dávejte až po návratu z procházky. U některých plemen hrozí i nebezpečná torze (přetočení) žaludku.