Jak vybrat správné krmivo?

 
Protože v dnešní době je na českém trhu k prodeji kolem 100 značek krmiv a běžný chovatel ztrácí absolutně pojem o  tom co vybrat a co zásadně nevybrat, sepsali jsme pro Vás pár informací o tom jak vybrat to správné krmivo a na co si dát pozor.
 
granule-pro-psy
 
Jak vybrat to správné krmivo?

KRMIVA BĚŽNĚ ROZDĚLUJEME NA :
 
 • Ekonomická krmiva
 • Prémiová krmiva
 • Superprémiová krmiva
 • Hypoalergenní krmiva
 • Holistická krmiva

DŮLEŽITÉ: Jelikož v ČR neexistuje přesně daný způsob označení krmiv, je třeba vždy hledět na složení. Podívejte se na kvalitu surovin a na pořadí, v kterém jsou uvedeny (vždy uvedeno v sestupném pořadí, tedy od největšího podílu k nejmenšímu). Toto pořadí musí výrobce dodržet vždy!

PAMATUJTE:  Pes i kočka jsou masožravci, to znamená, že základní složkou jejich potravy musí být maso.

PŘEHLED KRMIVA:
1.) Ekonomická krmiva:
Jedinou výhodou těchto krmiv je dobrá dostupnost a nízká cena, z dlouhodobého hlediska, ale zdaleka nejsou nejlevnější variantou, surovinové složení ekonomických krmiv je nevalné, většina bílkovin je rostlinného původu z nejistých zdrojů, krmná dávka je vysoká. Krmiva často obsahují vysoké množství soli a různá chemická zchutňovadla, což může mít vliv na celkový metabolismus psa (zejména játra a ledviny) a také na rozvoj různých alergií, jejichž následná léčba je finančně velmi náročná.

2.) Prémiová krmiva:
Tyto krmiva jsou běžnou střední třídou, jejichž kvalita bývá značně rozdílná. Hlavní surovinou v těchto krmivech  není bílkovina (maso), ale obilovina (nejčastěji kukuřice či pšenice). Živočišná bílkovina je nejčastěji zastoupena ve formě mouček. Prémiová krmiva jsou vhodná pro zdravé psy bez vyšších nároků fyzickou či psychickou zátěž. 

3.) Superprémiová krmiva:
Superprémiová krmiva pro psy jsou granule vyšší třídy, kterými lze krmit jako jedinou stravou a nemusíte pejskovi podávat žádné další doplňky. Superprémiová krmiva jsou tedy kompletní. Oproti holistickým a hypoalergenním krmivům obsahují více obilovin. Ač se může zdát, že je cena těchto granulí o něco vyšší, nemusí to být až taková pravda. Superprémiová krmiva mívají větší hustotu živin a energie, díky čemuž můžete snížit krmné dávky, a srovnáte-li pak řady prémiové se superprémiovými, není tu až takový rozdíl. Superprémiová krmiva jsou na rozdíl od levných krmiv mnohem více stravitelná, což poznáte následně z psích exkrementů.

4.) Holistická krmiva:
Krmiva označená jako holistická neobsahují nekvalitní obiloviny jako sóju, kukuřici, pšenici apod. Tyto nevhodné obiloviny jsou nahrazeny kvalitními sacharidy jako např. kvalitní dietní rýží, sušené brambory a další.  Krmiva jsou bohatá na kvalitní bílkoviny zejména živočišného původu, díky tomu se granule vyznačují vysokou stravitelností. Dále jsou tato krmiva obohacena o sušené ovoce, zeleninu a směs zdraví prospěšných bylinek.  Vstupní suroviny jsou často z regionálních zdrojů. Holistické krmivo poskytuje psovi nejen kvalitní potravu, ale má i blahodárný vliv i na jeho zdravotní a psychický stav.

5.) Hypoalergenní krmiva:
Hypoalergenní krmiva zahrnují granule, které neobsahují žádný běžný alergen. Nejčastějšími alergeny v potravě je vepřové maso, sója, pšenice, mléko, vejce, oves, pšeničný lepek, vyjímečně i drůbeží maso a ryby. Pokud váš pes trpí alergií na běžné krmivo, je vhodné mu vybírat krmiva hypoalergenní, z nichž jsou při výrobě vyloučeny nejčastější alergeny. Hypoalergenními granulemi můžeme léčit citlivost trávení i nejrůznější kožní potíže.
Hypoalergenní krmivo pro psy je vhodné pro psy trpící alergií na některou ze složek potravy.
 
miska-krmiva

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁKUPU KRMIVA:
 • stanovte si kolik jste ochotni do krmiva investovat , hranice by měla být přiměřená kvalitě, kterou požadujete
 • kupujte krmivo pro správnou věkovou skupinu (stěně – dospělí pes – pes senior)
 • kupujte pouze balení, ve velikosti, kterou váš pes zkrmí v přiměřené době, mějte na paměti, že levnější, 12 měs. staré 15 kg balení nebude pro vaši miniaturní čivavu asi to pravé
 • pamatujte, že vzorky krmiva slouží pouze k tomu, abyste poznali, zda krmivo psovi chutná, to zda krmivo psovi opravdu vyhovuje poznáte až po několikaměsíčním krmením jednou značkou
 • NIKDY NEKUPUJTE krmiva z neurčených zdrojů (nevíte kde bylo vyrobeno). Také nedoporučujeme kupovat krmiva z POLSKA (hlavně internetové obchody)

NA CO DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU KRMIVA:
 • pořadí složek krmiva není náhodné, ale vypovídá o skutečném základu dané formule, ideálně by krmivo mělo na prvním místě obsahovat položku s masem (některá z masových mouček, čerstvé maso)
 • popis složek krmiva by měl být co nejpřesnější, tedy např. obiloviny by měly být ve výpisu složek rozepsány (kukuřice, pšenice, rýže....), to samé se týká živočišné složky (místo drůbežího masa - krůtí maso, kuřecí maso, kachní maso apod.)
 • důležitý je také zdroj sacharidů - nejméně stravitelným zdrojem je pšenice a kukuřice, kterou bohužel v našich končinách naleznete prakticky ve všech krmivech, lépe je na tom rýže, oves, proso a brambory, kvalitní krmiva obsahují menší množství sacharidů, které se vyznačují dobrou stravitelností
 • kvalitní krmivo neobsahuje vedlejší produkty živočišné výroby (pařáty, kůže, peří...) ani vedlejší produkty výroby rostlinné (zbytky po zpracování rostlinných produktů - řepná dužina, sojové úsušky apod.)
 • zdroj tuků v kvalitních krmivech by měl být živočišného původu (rybí tuk, kuřecí tuk), kvalitní granulovaná krmiva jsou konzervovaná přírodními konzervanty , jako je například vitamín C
 • vybírejte krmiva obohacená o ovoce, zeleninu, bylinky, tak aby byla strava psa, byť granulovaná, složením co nejpestřejší
 • krmivo musí obsahovat široké spektrum všech potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvků v využitelnější podobě

KOMERČNÍ KRMIVO Z SUPERMARKETU:
Naše dodavatele, výrobce krmiv pro psy kočky si pečlivě vybíráme. Někteří výrobci na svých webech, obalech krmiv či v reklamách hlásí, že jejich krmení je vyrobeno z kvalitního masa, nicméně složení to nikde neuvádí a na otázku neodpoví. Jednoduchým testem zjistíte, že když oslovíte výrobce krmiv (např. telefonicky či emailem), která běžně můžete zakoupit v supermarkech, s tím, že byste rádi věděli obsah masa v balení nebo jaký druh masa je v krmivu obsažen, tak dostanete nejčastěji odpověď takovou, že jde o výrobní tajemství a že Vám rádi poradí jakou recepturou krmit psa apod. Na jednoduchou otázku vždy dostanete nekonkrétní vyhýbavou odpověď.

POZOR NA FINTY VÝROBCŮ:
1.) Složení krmiva:
Některé složky krmiva mají někteří výrobci tendenci slučovat do jedné kategorie, tak aby měly velký podíl a některé rozepisuje, aby se jejich podíl nesečetl a nestala se tak hlavní složka třeba z obilovin.

Příklad zavádějící údaj o složení:
Složení: maso 20%, obilí 19%, kukuřice 18%, sója 17%, pšenice 16%, řepné řízky 10%.
Skutečný údaj o složení: obiloviny 80%, kuřecí výsek 5%, vepřový výsek 5%, hovězí výsek 5%, rybí produkty 5%.

2.) Obsah bílkovin:
Důležité jsou živočišné bílkoviny, ne bílkoviny rostlinné- Výrobci kvalitních krmiv zpravidla uvádějí, kolik procent bílkovin je živočišných a kolik rostlinných. Pokud to na obalu není a výrobce vám údaj odmítne poskytnout, opět toto krmivo prostě nekupujte.

RADY NA ZÁVĚR:
 • Pečlivě sledujte složení krmiva (v sestupném pořadí, tedy od největšího podílu k nejmenšímu)
 • Pokud je na prvním místě cokoli jiného než maso pak vřele doporučujeme dát od takových granulí ruce pryč.
 • Nesnažte se ušetřit na kvalitním krmivu, mnohem více peněz necháte u veterináře při případných zdravotních problémech.
 • Na kteroukoli složku krmiva může vzniknout alergická reakce. V takovém případě je vždy nutná konzultace s veterinářem. Majitelé alergických zvířat by měli pečlivě sledovat složení krmiva, které nakupují.


KOLIK KRMIVA PES MĚSÍČNĚ POTŘEBUJEME?
Mini plemeno s hmotností 1,5 kg…………………1,2 kg
Malé plemeno s hmotností 8 kg…………………..4,2 kg
Střední plemeno s hmotností 18 kg……..……….7,5 kg
Velké plemeno s hmotností 40 kg………..………14 kg
Obří plemeno s hmotností 70 kg…………………..21 kg