Jak přejít na nové krmivo?

Přecházíme na nové krmivo - krok za krokem

Čas od času každý z nás musí svému pejskovi změnit krmivo. Ať je to již z důvodu problémů se stávajícím krmením, protože stárne a je třeba přejít na dospěláckou či seniorskou stravu a nebo jednoduše proto, že máme chuť dát mu něco nového. Bez ohledu na důvody je změna stravy nedílnou součástí psího a chovatelského života. Pro mnohé z našich psů je však změna potraviny prvním krokem k zažívacím obtížím a návštěvě veterináře.

Psi jsou totiž velmi zvyklí na svůj každodenní režim. Přesně ví, kdy je čas krmení, venčení, či hraní, a kdy je naopak čas na odpočinek. A totéž platí i pro jídlo. Byť nemají tak dokonalé chuťové pohárky, čichové to vynahrazují. Dle pachu tak poznají, co jim sypete do misky. Toto jsou pro ně každodenní jistoty a jakékoli vybočení z jejich normálu může být velmi stresující. Ale nemusí to tak být! Postupujte podle těchto jednoduchých pravidel a změna jídelníčku vašeho chlupáče bude velice snadná.

nove-granule-prechod

Kvalitní krmivo je základ

Tak jako u lidí, i u krmiv platí – že „není jídlo – jako jídlo“. Jestliže svému parťákovi budete servírovat ekonomické krmivo, časem to na něm poznáte. Od nedostatku energie přes horší stav srsti až po vývojové vady u štěňat z nedostatku potřebných látek pro zdravý vývoj.

Tělo psa či kočky dostává nevhodné látky v podobě pšenice, rostlinných olejů, sójového šrotu či odpad z živočišné výroby.

Pokud mezi tyto páníčky patříte i vy – zbystřete. Možná je nejvyšší čas převést svého čtyřnohého kamaráda na kvalitnější krmivo. A vězte – díky výrazně lepšímu složení můžete mnohdy i ušetřit. Podáváte totiž menší dávky a pytel granulí či pamlsky tak vydrží výrazně lépe. A to zní skvěle, ne? 

Proč měnit krmivo?

Jedním z prvních momentů, kdy budete muset měnit vašemu psovi krmivo je, když se ze štěněte stane dospělým psem. Dalším pak, když bude váš pes senior. Každý druh krmiv totiž obsahuje jiné složení vhodné pro danou dobu vývoje psa. Počet kalorií, který je žádoucí pro štěňata není nezbytný v jeho dospělém období, natož pak v tom seniorském. Těmto změnám krmiv se tedy nevyhne nikdo.

Další z důvodů může být zcela individuální a většinou se to týká zdravotního stavu vašeho psa. Během života může pes prodělat nemoci, které budou vyžadovat komplexní změnu režimu, a tím i změnu stravy.

V neposlední řadě může jít jen o vyzkoušení nového či kvalitnějšího krmiva. Na pultech je nepřeberné množství granulí a je proto dobré číst složení a sledovat, jak na vybrané granule váš pes reaguje. Stát se může i to, že pes bude na některou složku v potravě alergický. V tomto případě je nutné krmení zcela vyměnit.

Jak měnit krmivo?

Základem je začít pozvolna. Reakce pak může být bouřlivá či se nemusí dostavit žádná. U každého mazlíčka je reakce na změnu individuální. Zásadní je stav trávicího traktu. Přesto – pro přechod platí jasná pravidla, jež si v další části samozřejmě rozebereme.

Z hlediska správného upravení mikroflóry v trávicím traktu doporučují specialisté na výživu přejít na nový typ krmiva postupně v průběhu několika dnů. Obecně se doporučuje 5 – 10 dnů na přechod s tím, že svého mazlíčka v tomto období více sledujete.

Pokud přecházíte mezi velmi podobným složením receptur, může být přechod rychlejší, než když přecházíte na zcela odlišnou recepturu. V takovém případě se může přechod prodloužit klidně na 10 – 15 dnů.

Větší změnou bývá například přechod z krmiva, které obsahuje vysoké zastoupení rostlinných složek a neobsahuje čerstvé maso, na krmivo s vysokým podílem masa, a ještě například bez obilovin, tzv. „grain free.“ Stejně tak je potřeba dát tomu čas při přechodu z levného krmiva na holistické. Naopak – nepřecházejte nikdy z kvalitnějšího na méně kvalitní. Takovou změnu váš parťák neocení.

Trávící ústrojí vašeho psa potřebuje čas na přizpůsobení se změnám. Zvláště pak pokud byl krmen jedním druhem stravy delší dobu. Trávicí ústrojí je totiž naladěno stejně jako psi samotní. To znamená, že změny snáší velmi špatně. Proto jeho tělo potřebuje čas pro tvorbu těch správných enzymů pro strávení konkrétní potravy. Psí mikroflóra se totiž uzpůsobuje stravě, kterou dostává, a na základě toho teprve vylučuje správné enzymy. To znamená, že například pro trávení hovězího masa a rýže jsou zapotřebí jiné enzymy než u ryb a zeleniny. Pokud je tedy pes zvyklý dostávat hovězí maso, nemá potřebné enzymy pro trávení ryby a podobně.

Vhodné je spolu s krmivem podporovat i trávení psa. Zaměřte se na probiotika a podporu střevní mikroflóru.

Nicméně, postupem času si psí trávení zvykne vyrábět ty správné druhy enzymů pro určitý druh stravy. Změníte-li ale jeho krmivo neočekávaně, bude jeho tělo nepřipravené a neschopné ten nápor zvládnout. Zavádíme-li však novou stravu postupně, má tělo čas se přizpůsobit a začít produkovat správné enzymy pro svoji práci. Proto je okamžitá výměna granulí nerozumná a pro psy velmi nepříjemná, dokonce až nebezpečná.

nove-granule-prechod01

Postupné přimíchávání nového krmiva

Pokud se rozhodnete změnit značku krmiva, přechod proveďte postupným přimícháním nového krmiva do krmiva starého až staré krmivo zcela nahradíte. Takto zajistíte, že si pes lépe přivykne stravě a lépe se mu bude trávit. Nová značka krmiv by měla vždy kvalitou odpovídat předešlé značce, či ji převyšovat.

Například:

  • 1-2 den: 75% starého + 25% nového krmiva
  • 3-4 den: 50% / 50%
  • 5-6 den: 25% / 75%
  • od 7 dne 100% nového krmiva

Jestliže se rozhodnete pro změnu krmiva v rámci jednoho výrobce, je pravděpodobné, že si váš pes na novou stravu přivykne rychleji. Výrobci se totiž většinou drží podobného složení, jen mění dávkování. Toto se týká například změny krmiv v rámci věkové kategorie psa.

Berte v potaz, že toto je pouze doporučené dávkování. Každý pes je nastavený jinak. Všeobecně se však tvrdí, že psí trávení si na nové krmivo zvyká v rozmezí 7 až 14 dní. Změna stravy by proto neměla trvat déle než dva týdny. Přihlížejte i na věk a zdravotní stav vašeho psa. Mladší psi si na nové krmivo mohou zvykat lépe a rychleji než psi starší.

Vedlejší účinky změny krmiva

Pokud se u psa projeví průjem, zpravidla brzy odezní. Řidší stolice není neobvyklá, a proto vás nemusí tolik znepokojovat. Ovšem jestli má pes silný průjem, nebo exkrement silně zapáchá, měli byste začít být na pozoru. Pokud budou mít takovéto problémy závažnější průběh či budou trvat týden až 14 dní, je třeba krmivo vysadit a počkat, dokud se zažívání psa nespraví a nevrátí do normálu. Pak můžete zkusit nasadit nové krmivo znovu a pomaleji. U pejsků s obzvláště citlivým zažíváním protáhněte tuto změnu krmiva klidně až na 14 dní.

Pozorovat můžete i kůži psa. Ta vám prozradí, zda pes není na nějakou složku obsahující v krmivu alergický. Poznáte to tak, že se začne více drbat, nebo bude jeho srst pokryta množstvím lupů. V tomto případě to znamená, že granule nejsou pro psa vhodné a měli byste přejít na jiný druh krmiva.

Z tohoto důvodu se také doporučuje nejprve kupovat menší balení nových granulí a nejdříve otestovat, zda vašemu psovi vyhovují. Pokud je vše v pořádku a pes granule snáší dobře, můžete koupit balení větší.

Jak již bylo naznačeno, změnu provádějte pomalu. Nikam nespěchejte. Nepřekrmujte. Kontrolujte jeho exkrementy a pokud budou výrazně měkčí než obvykle uberte na tempu. Nezapomínejte však, že každý pes je stejně jedinečný jako jeho páníček. Neexistují dva úplně stejní psi. Přistupujte ke svému mazlíčkovi jako k jedinečné osobnosti a to včetně krmiva.