Akita inu jako japonský národní poklad

Plemeno akita inu můžete znát z filmu Hačikó – příběh psa, který byl natočený podle skutečného příběhu. Pes každý den vyprovázel svého páníčka na vlak a čekal na jeho návrat. A nepřestal ani poté, co jeho majitel zemřel, a na nádraží se vracel celých 9 let. Příběh perfektně ilustruje povahu akity inu, která je neuvěřitelně věrným a oddaným plemenem. Co dalšího byste o nich měli vědět?

akita-inu

Akita inu: nebojácná a loajální 

Akita inu má svůj původ v Japonsku, kde si tohoto plemene tak cení, že jej vyhlásili dokonce národním pokladem. Původně byly chovány pro lov divokých zvířat, dnes už ale více zdomácněly. Jak napovídá příběh z úvodu článku, akity si vytvářejí silné pouto především s jedním členem rodiny a vykazují mu velkou loajalitu. Přátelské jsou ale i ke zbývajícím členům. Vzhledem k jejich dominantnímu chování je ale zapotřebí včasná socializace a sebejistota a důslednost při výchově. Z toho důvodu se akity inu hodí spíše ke zkušenějším majitelům. U akity inu počítejte také s ochranářskými sklony, svého majitele i jeho majetek si velmi hlídá.   

Majestátní vzhled a zakroucený ocas

Akita inu je velké plemeno (sáhněte proto po granulích pro velké psy), které přitahuje pozornost mohutnou a impozantní stavbou těla. V kohoutku může dosahovat až 70 cm. Má hustou a hrubou srst, jejíž barva se může pohybovat od béžové až po černou, typické jsou bílé znaky na hrudi a nohách. Vzhledem k hustotě vyžaduje srst trochu více péče, a to především v období línání, abyste předešli kožním problémům. Tito psi mají širokou a velkou hlavu se silnými čelistmi a tmavé oči mandlového tvaru, které dodávají typický výraz. Charakteristickým znakem je i silný ocas, který se nad zadní částí těla může lehce kroutit. 

Klíčové informace

Velikost

velká

Váha

28–50 kg

Délka života

10–15 let

Srst

krátká

Povaha

oddaná, inteligentní, nebojácná

Nároky na pohyb

střední