Velký švýcarský salašnický pes: sportovec i pes k dětem

Původ velkého švýcarského salašnického psa sahá až do doby, kdy bylo Švýcarsko důležitou oblastí pro pastevectví a chov dobytka. Tito psi byli považováni za skvělého pomocníka při práci s dobytkem na alpských pastvinách, kde pomáhali při ochraně a sloužili i jako tažní psi. A pro svou věrnou a přátelskou povahu se těší oblibě dodnes.

velky-svycarsky-salasnicky-pes

Pracanti s láskou k dětem

Ne o každém psím plemenu se dá říct, že se hodí k dětem, velký švýcarský salašnický pes ale do této skupiny patří. A to díky své přátelské, loajální a vyrovnané povaze, trpělivosti a mírumilovnosti. Rád se také zapojí do každé rodinné aktivity, fyzický zápřah ho zkrátka baví. Jeho výcvik usnadňuje inteligence a vrozená poslušnost. Jelikož byl dříve využíván také jako tažný pes, vyniká i vytrvalostí a silou. Hodí se proto i k psím sportům, jako je agility. Zároveň patří i mezi dobré hlídače. Dobře se snáší s ostatními psi i jinými zvířaty.

Opravdu velký pes

Velký švýcarský salašnický pes je, jak napovídá pojmenování, velkým a silným plemenem se statnou postavou. Má robustní tělo s dobře vyvinutými svaly. Hlava je široká s pevnou čelistí a výraznýma hnědýma očima. Uši jsou posazené vysoko na hlavě a mají trojúhelníkovitý tvar. Jeho srst je hustá, krátká a lesklá. Typická je bílá maska na obličeji, základními barvami jsou hnědá a černá. Obecně se jedná o zdravé plemeno, ale nevyhnou se mu komplikace spojené s velkými psy, jako je dysplazie kyčelního kloubu. Proto je důležité už od štěněte dbát na správný výběr granulí pro velké psy a udržovat ideální váhu, aby se minimalizovalo riziko vzniku problémů s klouby.

Klíčové informace

Velikost

velká

Váha

50–70 kg

Délka života

10–12 let

Srst

krátká

Povaha

oddaná, ochranitelská, láskyplná

Nároky na pohyb

střední až vysoké