Jak ochránit kočku před přehřátím?

Jak chránit kočku před přehřátím

I kočky se mohou v horku přehřát, nejen psi. I když si rády užívají sluníčko, všeho moc škodí. Přinášíme vám pár tipů, jak se o kočku v parných dnech postarat a jak ji případně ochladit. Starší kočky nebo koťátka horka snášejí hůře, je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost.

Kočičí srst, podobně jako psí, může přispívat k přehřátí, zvlášť když mají jen pár potních žláz. Ochlazují se rychlejším dýcháním s vyplazeným jazykem, což snadno vede k dehydrataci. Navíc pijí méně než psi. U bytových koček je proto důležité vytvořit podmínky, které přehřátí zabrání.

Kočka by měla mít vždy přístup k čerstvé vodě, zvlášť v horkých dnech, kdy ji je dobré k pití více podněcovat. Pokud některá kočka nechce pít ani z fontánky, zkuste jí přidat trochu vody do kapsičky nebo konzervy, případně jí nabídněte kočičí mléko.

Potí se kočky?

Kočky se potí jen velmi málo. Stejně jako u lidí, i u nich pocení pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Nejvíce se potí na čumáku, kolem konečníku, na polštářcích tlapek a na strucích. Vlhkost si můžete všimnout například na čumáku nebo na tlapkách, které mohou na podlaze či stole zanechat mokré otisky.

Kdy se může kočka přehrát?

Kočky se mohou přehřát, pokud je ponecháte v nevětraném prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatkem stínu. Největší riziko představují auta. Přehřátí nehrozí jen při zapomenutí kočky v autě, ale také při špatném větrání nebo převážení v přepravce, kde nemá dostatek čerstvého vzduchu.

Jaké jsou příznaky přehřátí:

  • nervozita, neklid,
  • apatie,
  • ztížené dýchání s otevřenou pusou,
  • dezorientace,
  • rychlý srdeční tep,
  • zvracení,
  • ve vážných případech bezvědomí.

prehrati-kocky

Jak je to s dlouhosrstými kočkami

U dlouhosrstých koček zvažte letní ostříhání. Možná vám to nějakou dobu neodpustí, ale rozhodně se budou cítit lépe. U bezsrstých koček dávejte pozor na spálení od slunce. Ve vedrech je také důležité kočku udržet v klidu a vyhnout se fyzicky náročným hrám.

Úpal může kočičku i zabít

Kočky jsou méně náchylné k úžehu, protože se obvykle nezdržují dlouho na přímém slunci, například v autě nebo na nezastíněném dvorku. Nicméně i přehřátí může být pro ně nebezpečné stejně jako pro jiné zvíře. Normální tělesná teplota koček se pohybuje mezi 37,5 a 39 °C. Pokud teplota stoupne nad 40 °C, může dojít k úpalu, což vede k poškození orgánů a v těžších případech i k úmrtí.

Příznaky přehřátí zahrnují zvýšenou teplotu (měří se veterinárním teploměrem v konečníku), zrychlené dýchání, zvracení, průjem, neklid, letargii, závratě, dezorientaci, upocené tlapky, slinění, zrychlený tep, červený jazyk a dásně. V extrémních případech mohou nastat záchvaty a mdloby.

První pomoc při přehřátí

  • Nejprve přesuňte kočku na chladné, stinné místo, kde si může odpočinout. Můžete využít i chladicí podložku. Nabídněte jí čerstvou vodu o pokojové teplotě. Pokud nechce, tak ji nenuťte.
  • Kočku aktivně ochlazujte – zabalte ji do vlhkých ručníků nebo ji jemně osprchujte, zejména v oblasti třísel, bříška a tlapek. Použit můžete i jemný rozprašovač, pokud se zvíře nebojí.
  • Jakmile se kočka napije a přestane být apatická, je to dobré znamení.
  • Pokud se však její stav nezlepší, okamžitě kontaktujte veterináře. Lékař pomůže kočičku hydratovat a vyloučí nějaký větší zdravotní problém.
  • Důležité je těmto situacím předcházet, protože pokud už chlupáče postihne úpal či úžeh mohou být následky fatální. Kočku ve vedrech více kontrolujte, abyste problém podchytili včas.

Jak předcházet přehřátí u kočky?

Zajistěte kočce dostatek čerstvé vody – rozmístěte misky na místa, která má ráda. Pokud ji necháváte déle samotnou, zvažte pořízení kočičí fontány.

prehrati-kocky-voda

Kočky samy vycítí, kdy se potřebují ochladit. Vaším úkolem je zajistit jim přístup k chladnému místu, jako je chodba, sklep nebo chladicí podložka. Kočku nenechávejte na balkóně nebo v přehřáté místnosti. Doporučuje se dobře vyvětrat byt a umožnit kočce přístup do chladnějších prostor, jako je chodba. Kočku si často lehají do vany nebo na dlaždičkách v koupelně.

V bytě během horkých dní zapněte větrák, protože proudící vzduch kočce usnadní ochlazení, zvlášť pokud se vám nedaří vytvořit průvan. Jestliže vám do oken svítí slunce, zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Pokud nedokážete vytvořit průvar, použijte alespoň ventilátor k zajištění cirkulace vzduchu.

Použijte speciální chladící podložku. V případě, že je v bytě opravdu vedro, dejte kočkám do pelíšku zmrazené pet lahve nebo namočenou zmrazenou utěrku. Můžete jí také nechat misku s vodou a přidat pár hraček. Jak se s nimi bude hrát, ochladí se. Dále ji několikrát denně otřete vlhkou žínkou. Pomůže i pravidelné vyčesávání, které zbaví kočku staré srsti a podpoří regeneraci pokožky.

Zajistěte, aby měla kočka vždy přístup k chladnému a stinnému místu, a pokud je venku, poskytněte jí venkovní úkryt před sluncem.

V horkých dnech omezte intenzivní hry a hrajte si raději ráno nebo večer, kdy je chladněji. Používejte ventilátory nebo klimatizaci, ale dbejte, aby kočka nebyla přímo vystavena proudu studeného vzduchu.

Tipy, jak kočku v bytě ochladit

Natřete kočku opalovacím krémem

Možná vás překvapí, že i kočky mohou v horkých dnech dostat úžeh. Nejvíce ohrožené jsou bezsrsté kočky, jako sphynx, ale týká se to i těch se srstí. Na nose, uších a břiše mají méně hustou srst, a proto jsou tyto oblasti citlivé na slunce. Zvlášť ohrožené jsou světlé nebo krátkosrsté kočky.

Prvním příznakem spálení kůže bývá zarudnutí, bolestivost a svědění. V těžších případech se mohou objevit nevolnost nebo puchýřky.

Chraňte kočku před spálením sluncem – na citlivá místa naneste opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Dbejte, aby krém neobsahoval dráždivé složky, jako jsou parfémy či alergeny.

Voda je zásadní

V horku potřebují kočky více čerstvé vody. Pokud kočka pije málo, může dojít k dehydrataci. Zkuste ji povzbudit k pití těmito triky:

  • Rozmístěte misky s vodou nebo fontány po celém domě či bytě.
  • Vyměňujte vodu každý den.
  • Nádoby na vodu v zahradě motivují venkovní kočky k pití.
  • Kočky ocení nesolený kuřecí nebo hovězí vývar.
  • Doporučte mokré krmivo s vysokým obsahem vody k suchému krmivu.

Vytvořte stinné místo

V létě se tmavé podlahy a asfalt zahřívají, což může být pro kočky nepříjemné. Na podlahu můžete položit světlé nebo navlhčené ručníky či deky, nebo použít chladící rohože a stinné místo pod slunečníkem.

Pokud máte kočku doma, otevřete okna večer nebo ráno, abyste byt dobře provětrali. Během dne je dobré zatemnit okna žaluziemi nebo závěsy, aby pokojová teplota zůstala příjemná pro vás i kočku.

jak-zabranit-prehrati-kocky

Vyzkoušejte brouzdaliště

Kočky nemají vždy k vodě nejlepší vztah, ale v horku se to může změnit. Nabídněte své kočce více možností, jak se ochladit:

  • Venku mohou kočky využít brouzdaliště nebo zahradní postřikovač.
  • Pro domácí kočky můžete připravit chladnou koupel nebo navlhčený ručník.

Kostky ledu jsou také skvělé na ochlazení – zkuste do nich schovat pamlsek, aby to pro kočku bylo ještě lákavější.

Nezapomeňte na ochranu proti parazitům

Klíšťata a roztoči mají rádi teplé léto, takže se častěji vyskytují v trávě a na stromech, kde mohou kočkám přenášet nebezpečné nemoci. Je důležité začít chránit venkovní kočky proti parazitům už na jaře. A od toho jsou tu antiparazitika pro kočky.

Podle délky účinku a způsobu aplikace máte několik možností:

  • Obojky pomáhají snižovat počet přisátých klíšťat, účinkují obvykle několik měsíců.
  • Kapky (spot-on) se aplikují na krk a rozšíří se do srsti kočky.
  • Tablety se podávají ústně a paraziti po přisátí zahynou.